„Warszawa w trzech odsłonach” – spacer varsavianistyczny

Muzeum Getta Warszawskiego zaprasza na piątą przechadzkę z cyklu comiesięcznych, edukacyjnych spacerów varsavianistycznych. W niedzielę 20 października spotykamy się na placu Grzybowskim

8 października 2019

Trasa spaceru została zaplanowana tak, by uczestnicy dowiedzieli się jak najwięcej na temat dwunastu miejsc opisanych i pokazanych na zdjęciach wystawy plenerowej „Warszawa w trzech odsłonach”, zainaugurowanej 8 września na placu Grzybowskim. Czwarta ekspozycja Muzeum Getta Warszawskiego przedstawia stolicę ujętą na fotografiach wykonanych przed II wojną światową, podczas niej i w okresie powojennej odbudowy.

Dwugodzinny spacer rozpocznie się w południe na placu Grzybowskim. Uczestnicy przejdą ulicą Próżną i zobaczą budynek PAST-y na ulicy Zielnej. Następnie pójdą ulicą Królewską i stamtąd ulicą Graniczną do placu Żelaznej Bramy i Hal Mirowskich. Potem udadzą się na plac Bankowy, by zobaczyć miejsce, gdzie stała Wielka Synagoga na Tłomackiem i pozostałości dawnych ulic Leszno oraz Nalewki, a także nieistniejącej Gęsiej. Spacer zakończy się przy wejściu do Ogrodu Krasińskich od strony ulicy Bohaterów Getta. Z daleka zostaną pokazane i pokrótce omówione ulice Złota i Chłodna.

Swoją wiedzą na temat żydowskiej Warszawy podzieli się Jagna Kofta – pracowniczka działu edukacji Muzeum Getta Warszawskiego i przewodniczka po Warszawie.

Anna Kilian

Zdj. u góry: plac Grzybowski przed 1910 r. (Biblioteka Narodowa)

image_print